BDP Akpazar adayları: Halkla birlikte yöneteceğiz

Dersim'de BDP'nin Akpazar Belediyesi Eşbaşkan Adayları Fadime ve Hüseyin Çetinkaya, belediyelerde bulunan mevcut yönetim biçimini reddettiklerinin altını çizdi, "Halkımızla birlikte yöneteceğiz" dedi.

BDP, Mazgirt'e bağlı Akpazar beldesinin belediye eş başkanlığına Fadime Çetinkaya ve Hüseyin Çetinkaya'yı gösterdi. 

Ev emekçisi olan Fadime Çetinkaya ile adaylık için öğretmenlikten istifa eden Hüseyin Çetinkaya akraba değiller, soyadı benzerliği bulunuyor.

Belediye iki dönemdir AKP'nin elinde. Kurulduğu günden bu yana da sağ sistem partilerinin yönetiminde olmuş bir belde.

Fadime Çetinkaya, adaylık gerekçesini açıklarken, bu duruma dikkat çekti, "Belediyemizi almak için aday oldum. Bunu halkımızla birlikte yapacağız, belediyemizi alacağız ve halkımızla yöneteceğiz" dedi.

Hüseyin Çetinkaya da, "Merkezin ve köylerin sorunlarını yakınen bildiğim için halkımızla birlikte katılımcı şeffaf hesapverebilir bir belediye için aday oldum" şeklinde açıkladı.

Adaylar, eğilim yoklamasıyla belirlendi. 9 kişilik belediye meclisinin 4'ü kadın. 

Hüseyin Çetinkaya'nın verdiği bilgiye göre, Akpazar tarihi bir kasaba. 1915 soykırımı öncesinde Ermeniler yaşıyormuş.  1960'lara kadar Dersim'in pazar merkeziymiş.

Çetinkaya, o yıllar için şunları söylüyor: "Üretime dayalı bir ekonomisi vardı, özellikle tarım ve hayvancılık öncelikli olmak üzere insanlar üretkendi. Bunun yanında zanaat meslek grupları vardı. Ortaokulu okurken semer yapan 5 zanaatçı vardı. Nalbantlar, çanak çömlek, dokuma yapan meslek grupları vardı. İnsanlar çevre il ve ilçelerden alışveriş için gelirlerdi. Ticaretle uğraşan insanlar kazandıkça, kazandıklarını dışarıya yatırarak bölgeyi mahrum bıraktılar. Sonra bırakıp gittiler, yoksullar kaldı geride. Halk, işsiz, yokluk ve yoksulluk içinde yaşıyorlar."

'KADINLARA ÖZGÜRLÜK ALANI YARATMALIYIZ'

Fadime Çetinkaya, Akpazar'da ağırlıklı olarak kadınların çalıştığına dikkat çekti, "Akpazar'a bağlı köylerde kadınlar biraz daha özgür hareket ediyorlar. Merkezde ise biraz daha baskı altında. son iki yılda İŞKUR'la işe alınan, okullarda ve belediyede görevlendirilen kadınlar, toplumsal yaşama da katılmaya başladılar. Kadınları toplumsal yaşama ve siyasal yaşama katılmasının sağlanmasının gerektiğini kaydeden Çetinkaya, "Kadınlara iş olanağı sağlamamız gerekiyor.  Saklı oldukları yerlerden kadınları çıkarmamız gerek" dedi.

Öncelikli hedeflerinin kadınları özgürleştirmek olduğunu anlatan Çetinkaya, şöyle konuştu: "Kadın çalışma hayatına toplumsal yaşama katılmazsa bu ülkenin geri kalmışlık kaderi devam edecektir. Kadınlara özgürlük alanı yaratmak zorundayız. Eski el sanatları geri getirebilirsek, kadınlar için atölyeler kurabilirsek, ürettiklerini pazarlama alanı yaratabilirsek kadınların çalışması önem kazanabilir."

'İKTİDAR ZİHNİYETİ İLE YÖNETMEYECEĞİZ'

Hüseyin Çetinkaya, belediyeyi iktidar zihniyeti ile yönetmeyeceklerinin altını çizdi, "Halkımızla birlikte yönetmek istiyoruz. tüm kararlara halkın katılımı sağlanacak" dedi.

Hüseyin Çetinkaya, şöyle konuştu: "7 mahalle ve merkez ile birlikte 8 yerleşim yerine mevcut belediye bütçesi ile hizmet getirmek imkansız. Fakat bu imkansızlığı imkana çevirebilmek için mutlaka halkımızın görüş ve önerilerini gözönünde bulundurarak neler yapabiliriz, ortak akılla belediyi yönetecek."

Her iki aday, belediyeyi kazandıktan sonra ilk yapacakları toplantıda halkın ihtiyaçlarını tespit edeceklerini ve belediyenin mali durumunu halka açıklayacaklarını söyledi, "Ekolojik denge bizim için çok önemli. Köylerimiz de hergeçen gün yaşanmaz hale geliyor. Sosyal yaşam sıfır. Çok amaçlı kültür merkezi ise sosyal yaşam alanı yaratabiliriz" dedi.

Fadime Çetinkaya, son olarak "Kadınlar beraber çalışarak değiştireceğiz. Belediyemizi sağ partilerin elinden alacağız" diye konuştu.

Hüseyin Çetinkaya da, mevcut belediye yönetme biçimini kabul etmediklerini belirtti, "Biz belediyeyi halkımızla birlikte yöneteceğiz" dedi.