Nusaybin'de 92 Newrozu'nda yaşamını yitirenler anıldı

Nusaybin'de 1992 yılında kutlanan ve 'Nusaybin Serhildanı' olarak tarihe geçen Newroz'da yaşamını yitiren 16 kişi Newroz anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı. 

BDP Nusaybin İlçe Örgütü, Nusaybin ilçesinde 1992 yılında kutlanan ve tarihe 'Nusaybin Serhildanı' olarak geçen Newroz'da yaşamını yitiren 16 kişi için Nusaybin Belediyesi tarafından Newroz anıtı önünde anma programı düzenledi. Anmaya BDP Nusaybin İlçe Başkanı Abdulbari Eren, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Girmeli Belde Belediye Başkanı Ömer Altun, Duruca Belde Belediye Başkanı Zeki Kavak, BDP Duruca Belde yönetimi, BDP Girmeli Belde yönetimi, MEYA-DER, KÜRDİ-DER, Barış Anneleri İnisiyatifi, DÖKH aktivistleri, DİSK ve KESK temsilcileri ve üyelerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Meşalelerin yakıldığı anma saygı duruşu ile başladı. 

Anma sırasında konuşan BDP Nusaybin İlçe Başkanı Abdulbari Eren, tarihi günlerden geçildiğini belirterek, "Bugün burada 1992 yılında Nusaybin Newrozu'nda yaşamını yitirenlerin anısına meşalelerimiz yaktık. Onlar 1990 yıllarda Cizre ve Nusaybin Newrozuna kitlesel olarak öncülük ettiler. Bu dönemde en büyük mücadeleyi verenlerden biri de Nusaybin halkıdır. 1992 yılında 22 Mart Şehitler Köprüsü'nde onlarca kardeşimiz şehit düştü. Eğer bugün Kürt halkı milyonlarca bir araya gelip Newroz'u kutluyorlarsa bu Newroz şehitlerinin verdiği mücadele sayesindedir. Şehitlerimizi onurlu bir şekilde anıyoruz. Onlara ve Kürdistan'ın tüm şehitlerine müjde vermek istiyoruz. Onların başlattığı mücadele bugün önemli bir noktaya gelmiştir. Kürt halkının hareketi Kürdistan'ın dört parçasında bir irade olmuştur. Artık Kürt halkının iradesi muhatap alınıyor. Bu da şehitlerin verdiği canları sayesindedir. Bugün burada onlara yine söz veriyoruz. Onların davaları ve mücadelelerinin izindeyiz" dedi.

Daha sonra konuşan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan ise Nusaybin Belediyesi olarak hiçbir zaman ilçenin acısını göz ardı etmediklerini ifade ederek, "Hizmet halkın hizmetidir. Halk neye önem verirse ve onuru neyse biz de belediye olarak o onura bağlıyız. Yolumuzu halk açıyor. İlçede yaşanan acılar halkın hizmeti gibi bize hangi projeyi sunarsa biz de onu yapıyoruz. Bu proje kara bir projedir. 1992 yılının 22 Mart'ında panzerin altında yaşlı kadınlar, küçük çocuklar, genç kadınlar ve gençler katledildi. Bu yüzden bütün Nusaybin'i sembol ediyor. Halkın belediyesinin hizmeti de halkın sunduğu projelerdir. Yapılanların hepsi halkı onurlu bulduğu projelerdir, bu da onlardan biridir" dedi.

Anmada sık sık "Şehit namirin" sloganları atıldı.